Liis Uiboupin – Norra Keele Keskuse juhataja, norra keele õpetaja ja tõlkija: “Unistasin, et norra keele õpetamisest ja tõlkimisest saaks minu põhitöö. Et see unistus täide viia, asutasingi Tartusse Norra Keele Keskuse.”


Õppijate tagasisidega saad tutvuda siin:
Norra Keele Keskuse Nädala sõnad:

Norra Keele Keskuse selle nädala sõna on BUNAD, hääldus [bü:nad], eesti keeles "rahvariided".

Pildin on Norra Hardangeri piirkonna rahvariided, pilt pärineb 1890-ndatest.

Kui juba nädala jagu on Norras toimunud rahvariietes protestiaktsioonid sünnitusosakondada sulgemise vastu, siis rahvariiete kandmise tipphetk saabub sel reedel. 17. mai on Norra rahvuspüha ja sel puhul toimuvad üle kogu riigi laste longkäigud ning muud pidulikud üritused, millel paljusid norrakaid võib näha rahvariietes.

Rahvariided on Norras sarnaselt Eestile midagi, mis traditsiooniliselt pärandatakse järeltulevatele põlvedele. Kel rahvariideid päranduseks pole õnnestunud saada, aga siiski sooviks neid omada, laseb need üldjuhul õmmelda. Viimasel ajal on aga suurenenud ka nende inimeste arv, kes otsustavad osta kasutatud rahvariided (loe lähemalt https://www.nrk.no/…/nytt-rekordar-i-sok-etter-brukt-bunad-…).

Kuna rahvariided, nii uued kui kasutatud, on käsitöö ja ka norrakate jaoks üsna kallid, on ka neid, kes mõne tähtsa päeva puhul need hoopis laenutada otsustab. Näiteks leeri ajal on üsna tavaline kanda just rahvariideid (loe lähemalt https://www.nrk.no/…/ber-folk-motsta-kjopepress-pa-bunad-1.…).

Näiteid Norra eri piirkondade rahvariietest näeb näiteks siit: https://www.nrk.no/telemark/kjenner-du-bunaden_-1.14533439